• YARIM ALTIN
  1.742,00
  % -0,66
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5151
  % -0,25
 • € EURO
  11,0611
  % -0,08
 • £ POUND
  13,1004
  % -0,32
 • ¥ YUAN
  1,4886
  % -0,37
 • РУБ RUBLE
  0,1352
  % -1,55
 • BITCOIN/TL
  559735,140
  % -6,54
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Popüler Konut Kredisi ve Faiz Oranları

Detay
Tutar
Vade
 • Aylık Taksit: 1.817,33TL
 • Faiz: %1,52
 • Toplam Tutar: 219.846,00TL
Devam Et
Detay
Tutar
Vade
 • Aylık Taksit: 3.511,52TL
 • Faiz: %1,44
 • Toplam Tutar: 423.682,00TL
Devam Et
Detay
Tutar
Vade
 • Aylık Taksit: 2.468,08TL
 • Faiz: %1,39
 • Toplam Tutar: 149.861,00TL
Devam Et
Detay
Tutar
Vade
 • Aylık Taksit: 4.738,93TL
 • Faiz: %1,62
 • Toplam Tutar: 571.255,00TL
Devam Et

Konut Kredisi Hesaplama

Konut Kredisi Hesaplama araçlarımızı kullanarak en uygun faiz veren banka araştırması yapabilir ve başvuru da bulunabilirsiniz. Ev kredisi hesaplaması işlemlerine başlamadan önce en başta çekeceğiniz kredi tutarına ve ayrıca kaç ay da geri ödemek istediğinizi belirlemekte fayda var. Vade süresini belirlemek için öncelikle ödeyebileceğiniz kredi tutarını belirlemeniz gerekir. Bunun için de öncelikle aylık durağan giderlerinizi belirlemenizde fayda var. Aylık sabit giderlerinizden sonra elinizde kalan tutarı, averaj aylık taksit olarak belirleyip buna göre bir vade belirleyebilirsiniz. Kredi tutarı ve vade süresi belirlendiyse kredi hesaplama yaparak bankaların verdikleri kredi faiz oranlarını inceleyebilirsiniz.


Bankaların faiz oranları değişkenlik gösterebilir ve ödeyeceğiniz aylık taksit, toplam tutar her banka için farklı olabilir. Konut kredisi hesaplama araçlarımızı kullanarak sitemizde olan bankaların güncel konut kredisi faiz oranlarına ulaşaşabilir ve hesaplama yapabilirsiniz. Kredi ürünleriyle ilgili aşağıdaki şu bilgilere ulaşabilirsiniz:

 • Faiz oranı
 • Aylık taksit
 • Toplam ödeme
 • Ödenecek toplam faiz tutarı
 • Ekspertiz ücreti
 • Banka tahsis ücreti
 • İpotek ücreti
 • Yıllık maliyet oranı
 • Konut Kredisi Yapılandırma

  Konut kredisi yapılandırma en kolay anlatımıyla mevcut kredi borcunun, yeni bir kredi ile yeni baştan planlanmasıdır. Tekrar yapılandırmada, en son geçerli olan kredi yapılandırma faiz oranları ile hesaplanmış yeni bir ödeme süreci oluşturulur. Duruma göre taksit tutarları artabilir ya da indirilebilir.


  Genellikle aşağıdaki iki durumda yapılır:


 • Güncellenen konut kredisi faiz oranları, kredinin kullanıldığı zamandaki faiz oranlarından az olması durumunda tüketicinin talep etmesi ile,
 • Kredi borcununun ödenememesi ve 90 günlük sınıra ulaşması durumunda bankanın önerisi ile.
 • Konut kredinizi ödemekte problem yaşıyorsanız yapılandırarak aylık taksit tutarınızın düşmesini sağlayabilirsiniz. Eğer 90 günü geçmiş bir gecikmeniz varsa yasal takibe alınırsınız. Yasal takibe alınmadan önce banka size bir yapılandırma teklif eder. Bu avantajdan yararlanarak kredinizi yapılandırabilirsiniz. Bunlardan başka herhangi bir zamanda da bankanızla iletişime geçerek yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Bu aşamada şunuda söylemeliyizki yapılandırma faiz oranları güncel faiz oranlarından ayrı belirlendiği için konut kredisi faizlerinin azalması, yapılandırma faiz oranının da düşeceği anlamına gelmez.


  Bana Konut Kredisi Çıkar mı?

  Konut kredisi almak için öncelikle ibraz edilebilir belgelenmiş geliriniz ve minimum 3 ay öncesinden sigortanız olmalıdır. Birde kredi notunuz da bankaların kredi vermek için belirlemiş olduğu aralığın içinde olmalıdır. Kredi notunuz konut kredisi alabilme ihtimalinizi arttırdığı kadar bankanın size sunacağı faiz oranını da etkileyecektir. Bankaların açıkladığı düşük faiz oranları genellikle kredi notu en yüksek olan kişiler için geçerlidir.


  Başvuru şartlarını size uyuyorsa sitemiz üzerinden bankalara kredi hesapmalası yapıp başvurusunda bulunabilirsiniz. Yaptığınız ilk başvuru ön tasdik niteliğindedir ve onaylanması halinde gerekli belgelerle beraber şubeyle görüşmeye gitmeniz gerekir.

  Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilirim?

  Ne kadar konut kredisi alabileceğiniz üç değişkene bağlı: Evin ekspertiz kıymeti, hanenin geliri ve mevcut kredibiliteniz. Evin ekspertiz değeri bankanın vereceği kredi tutarını etkisinde bırakır çünkü evin ekspertiz değerinin en fazla yüzde 90’ına kadar kredi kullanabilirsiniz. Geri kalan yüzde 10 için peşinatınız gereklidir. Peşinat olmadan konut kredisi almak inşaat firmaları ve bankaların yaptığı bazı özel anlaşmalar ile mümkün olabiliyor.


  Diğer yanıt ise yasal olarak, aylık taksit ödemelerinin toplam tutarı hanenin gelirinin yüzde 50’sini aşmayacak şekilde düzenlenir. Bu sebeple alıcağınız konut kredisinin aylık taksit tutarı, hanede gelir sahibi olan tüm bireylerin toplam aylık kazancının yüzde ellisini geçmeyecek şekilde belirlenir. Çekmek istediğiniz kredi dışında ödemekte olduğunuz başka bir kredi varsa, o krediye ait aylık taksit tutarı da bu hesaba dahil edilir.


  Tüm bunların yanı sıra kredi tasdikı alabilmenizdeki en önemli husus kredi notu ve kredibiliteniz. Konut kredisi başvurusu icra ettiğinizde banka kredi geçmişinizi inceleyerek ne kadar kredi kullanabileceğinize bu bilgiler ışığında karar verir.


  Çekebileceğiniz maksimum kredi miktarı, gelirinizle doğru orantılıdır. Aylık taksitlerin toplam tutarı, belgelenebilir hane gelirinin yüzde 50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Alabileceğiniz maksimum konut kredisi de hane gelirinizin yüzde 50’si kadar olabilir.


  Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar

  Konut kredisi faiz oranları öteki kredilerde olduğu gibi banka faizleri ile doğru orantılı değişkendir. En uygun kredi faiz oranının hangi bankada bulunduğunu öğrenmek için karşılaştırma yapmanızda yarar var. sitemizden dilediğiniz tutar ve vade için sorgulama yaptıktan sonrasında tüm bankaların konut kredisi faiz oranları tek ekranda görebilir, karşılaştırma yapabilirsiniz. Bankaların faiz oranları birbirinden farklı olduğu ve dönemsel olarak farklılık gösterebildiği için kredi veren bankalar her süreç için farklı olacaktır.

  Konut Kredisi Peşinatı Nasıl Hesaplanır?

  Konut kredisi hesaplama, kullandırım oranı olan bir kredi çeşidi. Şu demek oluyor ki almak istediğiniz konutun ekspertiz bedelinin sadece belli bir meblağına kadar kredi kullanabilirsiniz. Geri kalanı için nakitiniz olmalıdır. Konut kredisinde şu an uygulanan kullandırım oranı yüzde 90’dır. şu demek oluyor ki, almak istediğiniz evin eksptertiz değerinin en fazlaca yüzde 90’ını kadar kredi kullanabilirsiniz. oranında peşinaınız olmalıdır.

  Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer Veya Yükselir?

  Konut kredisi faiz oranları bazı dönemlerde düşebilir veya yükselebilir, bankaların kendi isteği doğrultusunda değişiklik gösterir. Ülkenin genel ekonomisi ve bankanın kendi iç durumları doğrultusunda bankalar her kredi türü için farklı bir faiz oranı belirler. Bu oranların herhangi bir süreyle geçerliliği yoktur ve banka istediği gibi değişim yapabilir. Bankaların güncel konut kredisi faizlerini öğrenmek için sayfamızdan hesaplama yapabilirsiniz.

  Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Ev kredisi başvurusu için online kanallar aracılığı ile ön müracaat yapabilirsiniz. Bankakredihesaplama.com'dan konut kredisi hesaplaması yapmış olduktan sonrasında sitemiz üzerinden bankaların kendi online başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurunuz ön onaydan geçtikten sonra istenilen belgelerle birlikte bankaya başvuruda bulunmanız gerekir.

  Konut Kredisi Türleri

  Konut kredisi kapsamında arsa kredisi, ofis ve iş yeri kredisi, konut geliştirme kredisi ve kentsel dönüşüm kredisi benzer biçimde alt türler bulunmaktadır. Satın alma amacınıza göre bu imkanlardan faydalanabilirsiniz.


  İkinci El Konut Kredisi: Konut kredisi hem ikinci el evler için bununla beraber sıfır evler için de kullanılabilir. Sıfır veya ikinci el evler için de konut kredisi şartları da faiz oranları da değişmez. Bazı koşullarda, sıfır ev projelerinin bankalarla anlaşması olabilir. Bu şekilde durumlarda daha düşük faiz oranıyla ya da sıfır peşinatla konut kredisi kullanma imkanı sağlanabilir.


  Sıfır Konut Kredisi: Konut kredisi sıfır evler veya ikinci el evler için de kullanılabilir. Sıfır evlerde müteahhitin ya da inşaatı yapan firmanın banka ile anlaşması var ise daha düşük faiz oranlarıyla kredi kullanma imkanı sunulabilir. Anlaşma yapılarak sıfır peşinatla da kredi kullanılabilir.

  Ara Ödemeli Konut Kredisi Nedir?

  Konut kredisi ödemeleri eşit taksitli olabileceği şeklinde farklı şekillerde de olabilir. Ödeme planınız oluşturulurken bankanın sunduğu farklı ödeme seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Bu ödeme şekillerinden biri de ara ödemedir. Normal kredi ödemenize devam ederken belli dönemlerde extra ödeme yapmanız anlamına gelir. Örneğin yılın belli dönemlerinde prim ya da çift maaş alıyorsanız konut kredisi ödeme planınızı ara ödemeli olarak yapmış olursunuz.

  Konut Kredisi Çektiğinizde Eviniz İpotek Edilir mi?

  Konut kredisi ipotekli olan bir kredi çeşitidir. Yüksek tutarlarda bir borç olduğundan banka, konut kredisi vermeye karşılık olarak vade sonuna kadar evi ipotek altına alır. Konut kredisi borcunu tamamen bitirdiğinizde ipotek kaldırma işlemi ile evinizin üzerindeki ipoteği kaldırabilirsiniz.

  Konut Kredisi Devredilebilir mi?

  Konut kredisi belli şartlarda devredilebilir. Konut kredisini ödemekte olduğunuz ev kredisi ile beraber satış yapabilirsiniz fakat böyle bir durumda önce evi alacak kişiyle anlaşmanız sonrasında da banka ile iletişim kurmanız gerekir. Banka alıcının gelir durumu, kredi notu benzer biçimde kritlerlerini inceleyerek kredi vermeye uygun görürse ev satışını krediyi de devrederek gerçekleştirmeniz mümkündür.

  Konut Kredisi Taksitleri Gecikirse Ne Olur?

  Genel olarak kredi taksitlerinin toplamda 90 gün gecikmesi yasal takip ile neticelenir. 3 Aylık bir zamanın sonunda bankadan yapılandırma teklifi gelebilir. Yapılandırma olmazsa eğer hakkınızda yasal takip işlemi başlatılır. Konut kredisinde ev, bankanın ipoteği altında olduğundan eve banka tarafınca el konulur.

  Çalışmayanlar Ev Kredisi Çekebilir mi?

  Bankalardan konut kredisi çekebilmek için gereken temel şartlardan biri gelirinizi belgeleyebilmektir. Kredi, bankanın size verdiği bir borç olduğundan banka, bu borcun geri ödeneceğinden kesinlikle emin olmak ister. Bu nedenle ödeme düzeniniz hakkında bilgi içeren kredi notu ve alabileceğiniz kredi miktarını etkileyen gelir belgesi müracaat için kesinlikle olması gereken şartlar arasındadır.

  Ölen Kişinin Ev Kredisi Borcuna Ne Olur?

  Konut kredisi çeken kişi vefat ettiğinde en başta hayat sigortasının olup olmadığına bakılır. Sigortası olmayan kişilerin borcu bankanın talebi ile beraber mirasçılarına kalır. Mirasçılar borcu reddetme hakkına tabiki sahiptir. Miras reddedildiği takdirde borçlu bireyin mal varlığı araştırılır ve konum uygunluğu görüldüğünde borç haciz yöntemiyle temin edilir. Borçlu kişi üzerinde bir mal varlığı yok ise banka borcun ödenmesini kefilden ister.

  Konut Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belge ve Evraklar

  2021 Konut ve Ev Kredileri İçin Lazım Olan Evraklar;


 • Başvuru formu
 • Kimlik belgesi
 • Gelir belgesi ( maaş bordrosu ya da vergi levhası olur )
 • Serbest meslek erbabı olanlar için ilgili meslek kurumundan alınmış üyelik belgesi fotokopisi
 • Şirket sahipleri için şirkete ait ana sözleşmenin yayımlandığı tecim sicil gazetesinin fotokopisi
 • Yapımına hemen hemen başlanmamış binalardan alınacak konutlar için inşaat ruhsatı (bu aşamada konut projesi ile bankanın anlaşması olması gerekmekte.)
 • Yapımı hemen hemen tamamlanmamış binalardan alınacak konutlar için inşaat ruhsatı ve kat irtifakı belgesi
 • İnşaası bitmiş binalardan alınacak konutlar için kat mülkiyeti tapusu fotokopisi
 • Ekspertiz raporu ( bankaların anlaştığı bilirkişiden hizmet alabilirsiniz yada siz farklı bilirkişi bulabilirsiniz )
 • Kredi Borcu Olan Ev Satılır mı?

  Kredi borcu olan ev tabiki satılabilir. Konut kredisi çektiyseniz nakit para ödeyerek kapatabilir ve bankanın ipoteğini konut üzerinden kaldırabilirsiniz. İpotek kaldırılabilmesi için de satacak kişi, bankadan önce tüketici kredisi çekmesi gerekir. Böylece konut kredisi borcunu kapatıp, tapudan ipoteği kaldırır. Ondan sonra bankalar arası bir yazışma başlatılır ve satış işlemi gerçekleşmiş olur.

  Konut Kredisi Hesaplama Ve Çekme Masrafları

  Konut kredisi hesaplama yaparken yalnızca faiz oranı ile kredinin toplam maliyetini belirlemeniz fayda sağlamaz. Çünkü konut kredilerinde ilave olarak aşağıdaki şu ücretlendirmeler de yer alır:


 • Dosya masrafı
 • Ekspertiz bedeli
 • İpotek tahsis bedeli
 • DASK ücreti
 • Konut sigortası bedeli
 • Hayat sigortası bedeli
 • Ferdi kaza sigortası ücreti
 • Hesap işletim ve ekstre ücretleri

 • Ayrıca eğer bir erken ödeme olursa burada ceza olabiliyor. Doğrusu ev kredisi taksitlerinizin hepsini vadesinden önce ödemek isterseniz, ödeyeceğiniz tutarın en fazla %2 oranında ceza ödersiniz. Bu konu kredi veren bankanın insiyatifindedir. En ucuz konut kredisini bulabilmek için bu konuları göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

  Konut Kredisi Dosya Masrafı Ne Kadardır?

  Konut kredilerinde tahsis edilen dosya masrafı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından Resmi Gazete’de piyasaya çıkan ilgili yönetmeliğe göre kredi tutarının binde 5’ini geçemez. şu demek oluyor ki 100.000 TL’lik bir konut kredisinin dosya harcaması en fazla 500 TL olabilir. Dosya masrafsız konut kredisi kullanmak ise bankanın kendi isteğine kalmış. Dönem dönem kredi veren bankalar kampanya çalışması yapabiliyorlar. Gene ev sahibi olmak için bütçe hesaplaması yaparken dosya masrafını da hesaplamalarınıza dahil etmenizde fayda var.

  Konut Kredisi ile Mortgage Arasında Farkı Nedir?

  Konut kredisi ve Mortgage; müstakil ev, daire, villa, işyeri, ofis, arazi, gibi gayrimenkulleri satın alma imkanı ve benzer koşullara sahip. Aralarındaki fark, 2007'de getirilen bir düzenlemeyle (Mortgage Yasası) ortadan kaldırıldı. Türkiye’de mortgage kredisi ile konut kredisi birbirine benzeyen terimlerdir. Bu yasadan önce konut kredileri en fazla 5 yıl vade ile verilebiliyordu. Gelen bu değişiklikle bu süre 180 ay, hatta bazı bankalarda 240 aya kadar çıkabiliyor. Mortgage değişikliğinden sonra ev kredisi oranları da eskiye oranla daha düşük seviyelerde olur. Mortgage sözcüğü, “kira öder şeklinde ev sahibi olmak” sözünü ülkemizde olanaklı kılmıştır.

  Konut Kredisi Ekspertiz Bedeli Nedir, Nasıl Hesaplanır, Ne Kadardır?

  Ekspertiz ücreti, satın alınmak istenen gayrimenkule karşılık fiyat veren emlak uzmanına ödenen ücrettir. Bankalar, sermaye Piyasası Kurulu’ndan lisans almış freelace ekspertizler ile çalışırlar. Satın alınmak istenen konutun krediye uygunluğunu ve ne kadar kredi verilebileceğini belirler. Ekspertiz raporunda alınmak istenen konutun; imar durumu, altyapısı, adresi, yaşı, katı, kapı numarası, gibi benzer biçimde detaylı bilgiler yer alır. Ekspertiz ücretinin durağan bir oranı ya da değeri yoktur, bankadan banakaya değişiklik gösterir.

  Konut Kredisinde Ortak Tapu Yapılabilir mi?

  Konut kredisi ile alınan eve ortak tapu yapılabilir. Bu durumda taraflar için ayrı ayrı kredi açılır fakat konutun tamamına yinede ipotek konulur. Ortaklardan biri ya da ikiside kredi talebinde bulunabilir. Kredi talebinde bulunan her kişi banka tarafından ayrı ayrı değerlendirilir ve sonucu iletilir.

  İcradan Ev Alınırken Konut Kredisi Çekilebilir mi?

  İcra kanalıyla konut alırken kredi başvurusu yapılabilir. Bununla beraber bu başvuruların kredi veren bankalar tarafından onaylanma ihtimali, bu tip evlerin hukuki durumu nedeniyle ihtimali düşüktür. Şu demek oluyor ki satış sonrası mahkeme yolunun açık olması ve akabinde alınacak olan kararların belirsizliği nedeniyle bankalar bu tarz durumlarda kredilere onay vermeye pek yanaşmazlar.

  Evin Peşinatı İçin Kredi Çekilir mi?

  Evin tamamı için konut kredisi çekmek, banka ile inşaat firması arasında özel mukavele yoksa mümkün değil. Eğer kredi notunuz yüksek ve geliriniz yeterliyse evin uzman raporunda yer alan bedelinin en çok yüzde 90’ı kadar kredi çekebilirsiniz. En uygun konut kredisi veren bankalar da müşterilerin mağdur olmaması için peşinat için de kredi verilebiliyor.


  Konut kredisi adı altında olmasa da ihtiyaç kredisi veya kampanyalar kapsamında bu seçenekten yararlanmak mümkün. Eğer almış olduğunız konut bankanın anlaşmalı olduğu bir projeden ya da kurumdan ise genelde peşinat için uygun faiz oranları ile kredi kullandırılabiliyor. Kredi notunuz ve geliriniz bankalar için çok önemli. Projeden olmasa bile ihtiyaç kredisi ile peşinat veren bankaları da önceden araştırmanız gereklidir. Bu aşamada konut kredisi, var ise öteki kredi ve kredi kartlarınız ve ihtiyaç kredisinin aylık ödemelerinin, aylık maaşınızın yarısını geçmemesi gerekiyor.