• YARIM ALTIN
  1.740,00
  % -0,50
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5085
  % -0,33
 • € EURO
  11,0677
  % -0,08
 • £ POUND
  13,1141
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,4864
  % -0,53
 • РУБ RUBLE
  0,1352
  % -1,57
 • BITCOIN/TL
  564145,585
  % -5,40
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Tavsiye Ettiğimiz KOBİ Kredisi Ürünleri

Detay
Tutar
Vade
 • Aylık Taksit: 753,00TL
 • Faiz: %1,67
 • Toplam Tutar: 27.341,00TL
Devam Et
Detay
Tutar
Vade
 • Aylık Taksit: 1.572,00TL
 • Faiz: %3,75
 • Toplam Tutar: 56.924,00TL
Devam Et
Detay
Tutar
Vade
 • Aylık Taksit: 2.616,00TL
 • Faiz: %1,82
 • Toplam Tutar: 63.357,00TL
Devam Et
Detay
Tutar
Vade
 • Aylık Taksit: 1.197,00TL
 • Faiz: %2,01
 • Toplam Tutar: 43.726,00TL
Devam Et

Kobi Kredisi Hesaplama

Kobi kredisi hesaplama, kredi başvurusundan önce en uygun kredi tercihiniz için, inceleme ve karşılaştırma sürecinden geçirmeniz gerekir. Krediye neden ihtiyaç var, paranın miktarı ve geri ödeme vade süresi ne kadar olmalı?


Bu noktada doğru karar verilmesi, Kobi’nin lehinedir. Kendisini 24 ayda amorti edecek bir yatırım için 12 aylık kredi kullanımı negatif sonuçlar doğurabilir. İyi bir fizibilite çalışması yaparak, elde edilecek gelirin ne kadarı esnaf kredisi geri ödemesi için ayrılabilir, ne olursa olsun hesaplanmalı.


Çoğu zaman üretim yapan firmalar daha uzun vadeli esnaf kredisi, hizmet ve perakende sektöründe olan işletmeler ise kısa vadeli kobi kredisi kullanmaktadır.

Kobi Kredisi Nedir

Kobi kredisi, ufak veya büyük ölçekli işletmelerin sermayesini desteklemek amacı ile borçlu cari hesap ile çalışan ve faizli olarak geri ödemesi olan bir kredi ürünüdür. Kobi kredileri kapsamında verilen bu desteğin tümü işletmenin finansmanı amacı ile kullanılır. Esnaf kredisi ile kişisel harcama yapılması imkan dahilinde değildir.


Kobi’ler çoğu zaman; mal alımı, iş yeri yenileme, taşınma, lojistik ağ kurma, demirbaş alımı, büyüme gibi isteklerle bankalara kobi kredisi başvurusu yaparlar.


Kobi kredileri ikiye ayrılır:
 • Nakdi krediler
 • Gayri nakdi krediler

 • Nakdi kobi kredisi, kısa vadeli nakit para ihtiyacını karşılamak amacıyla verilen bir kredi ürünüdür. Örneğin eşit taksitli bir kredi türü olan, taksitli kobi kredisi verilebilir. Orta vadede ne kadar kazandığının bilincinde olarak, ödeme planı oluşturan küçük işletmeler bu kobi kredisi türünü daha fazla tercih ediyor.


  Kredili mevduat hesabı ise personel ödemeleri gibi 1 ve 2 günlük kısa vadeli nakit para probleminde başvurusu yapılan bir kredi türüdür.


  Gayri nakdi Kobi kredileri için teminat mektupları örnek verilebilir. Döviz türünden ya da Türk Lirası olarak; yüklü mal alımı, bayilik başvurusu veya ihaleye katılma gibi sebeplerle başvurusu yapılan kobi kredisi ürünüdür.


  Bankakredihesaplama.Com üzerinden esnaf kredisi hesaplaması, faiz oranları karşılaştırması ve kobi kredisi başvurusu yapabileceğiniz bankalar şunlardır: Akbank, Denizbank, Garanti BBVA, Halkbank, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası.

  Kobi Kredisi Başvurusu

  Kobi kredileri için başvuru işlemi nasıl olur? ufak ve orta büyüklükteki İşletmeler özel ticari kredilere başvururken nelere dikkat etmeli, kobi kredisi almak için hangi evrakları hazır etmek gerekli?


  Kobi kredisi başvurusu öncelikle bankanın kredi uzmanına, bu desteğe neden ihtiyaç olunduğu aktarılır. Bu sebeple taraflar karşılıklı olarak kobi kredisi türüne karar verir ve vade süresi ile istenecek olan tutarı belirlerler. Bu sürecin peşinden kobi görevlileri geri ödemenin hangi şekilde yapılacağına dair bilgileri paylaşırlar. Bankayla ardından inceleme ve değerlendirme süreci başlar.


  Kobi destek kredisi sunan bankalar değerlendirme aşamasından sonra aşağıdaki belge ve evrakların bir kısmını veya tamamını isteyebilirler:


 • Mali verileri gösterir evrak
 • Bilanço evrakları
 • Gelir belgesi
 • Ticaret Sicil Gazetesi kayıt örneği
 • İkametgah belgesi

 • Kobi kredisine onay verilse ne kadarlık bir tutarın kullandırılacağı ve ne kadar sürede geri ödeneceği belirlenir. Son olarak gerekli imzalar atılır ve kobi, başvurusunu yaptığı krediyi kullanmaya başlar. Bankakredihesaplama.Com’dan kobi kredisi hesaplaması yaparak bankaların sunduğu faiz oranlarını ve bu faiz oranına bağlı olarak çekeceğiniz tutar ve vade için aylık taksit ödemelerinizin ne kadar olacağını öğrenebilirsiniz.

  Kobi Kredisi Onay Süresinde Banka Nasıl Karar Verir?

  Banka, esnaf kredisi kullandırım sürecinde nelere dikkat eder, onay veya ret sonucunu neye bakılırsa verir? İşlemler şu şekilde olur: Kullandırılacak olan kredinin türü, tutarı ve vadesine bakılarak; kobi’nin iş yaptığı sektöre, ticari hacmine ve geri ödeyebilme durumu ile birlikte değerlendirilir.


  Banka eğer gerekirse uzun zamanlı ve daha az faizli fakat teminatları daha sıkı olan kobi kredileri de kullandırabilir. Banka bu aşamada kulanım amacı ile geri ödeyebilme durumu arasında çelişki olduğunu anlarsa, durumu tekrar değerlendirerek karşı taraf ile anlaşmaya çalışır.

  Kobi Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

  Kobi kredisi başvuru şartları bankadan bankaya değişiklik göstersede genel kredi alma şartlarıyla aynıdır. Kobi kredisinden yararlanmak için küçük veya orta ölçekli bir iş yeriniz olmalıdır. Ayrıca, kobi kredisini yeni bir iş yeri açmak için kullanamazsınız. Her bankanın vermiş olduğu kobi kredileri, iş yerinin ihtiyaçları için firmanızı geliştirmek veya büyütmek isteyen esnaflar için sunulur. Yeni bir iş yeri açmak istiyorsanız belgelenebilir geliriniz varsa ihtiyaç kredisi ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

  Kobi Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  Esnaf kredisi başvurusu için gereken belgeler bankadan bankaya değişiklik gösterir ve öteki krediler için gerekli olan belgelerle aynıdır. Yani, kobi kredisi başvurusu yapabilmek için belgeleyebileceğiniz bir geliriniz, sigortanız ve kredi almaya uygun kredi notunuz olmalıdır. Esnaf kredileri zaten iş yeri için verildiği için iş yerinin bağlı olduğu odaya ilişkin üyelik belgesi, vergi levhası şeklinde belgeler de istenebilmektedir. Esnaf kredisi başvurusu için sitemizden esnaf kredisi hesaplaması yaparak kredi ürünlerini inceleyebilir ve sayfamız aracılığı ile online esnaf kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

  Kobi Kredisi Teminatı Ve Ödeyememe Durumu

  Kobi’ler kredilerini teminat göstererek alabilirler. Ne teminat göstereceğiniz ise, çoğunlukla kredinin çeşidine ve kullanım amacına göre değişiklik gösterir. Bu duruma göre alınmakta olan bir mal veya makine olabileceği gibi çek ya da senet de olabilir. Kimi vakit de bir gayrimenkulün ipotek edilmesi ile de bankaya teminat verilebilir.


  Esnaf kredisinin geri ödenmesinde problem yaşandığında bankalar, ya kobi’ler ile iletişime geçerek yeni bir ödeme planı hazırlarlar veya teminatı devreye sokarak lüzumlu hukuki işlemleri yaparlar. Kobi kredileri geri ödenmez ise genellikle bankalar ile esnaf bir uzlaşmaya varırlar.

  KOBİ Kredilerinde Yapılandırma

  Kobi kredisi yapılandırma, borcunu ödemekte problem yaşayanlar için taksitleri azaltarak vadeyi uzatan bir uygulama. Kobi kredisi aldıysanız ve ödemekte zorlanıyorsanız bankanızdan yapılandırma talebinde bulunmanız mümkün. Sadece bu aşamada hatırlatmak isteriz ki yapılandırma talebini onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifindedir.


  Kobi kredinizi ödemekte sıkıntı yaşıyorsanız bankanızdan esnaf kredisi yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz

  Devlet Destekli KOBİ Kredisi

  Faizsiz kobi kredisi alıp alınamama durumu kredi almak isteyen esnafların merak ettiği konulardan biri. Faizsiz kobi kredisi KOSGEB tarafından verilen devlet destekli kobi kredisidir. Dönemsel ufak ve orta ölçekli işletmeler için sunulan KOSGEB kredisi banka kredilerinden farklıdır. Bu krediden yararlanmak için KOSGEB'e kayıtlı olmanız ve bu olanağın sağlandığı dönemde başvuruda bulunmanız gerekir. Başvurunuz onaylanması halinde faizsiz esnaf kredisi kullanabilirsiniz. İşletmeniz için acil nakit çözümüne ihtiyacınız varsa internet sitemizden derhal esnaf kredisi hesaplaması yaparak bankaların sunduğu kredi ürünlerine ulaşabilirsiniz.

  Kobi Paketlerinin Avantajları

  Bankaların ufak ve orta ölçekli işletmeler olan kobi’ler için verdiği kobi paketleri, esnaf kredisinin yanı sıra kobi’ler için farklı çözümler de sunuyor.


  Esnafların ihtiyacı olan iş yeri geliştirme kredileri, ticari kartlar, POS cihazı, proje ve yatırım kredileri, hammade alımına yönelik krediler, dış ticaret kredileri, gayri nakdi krediler gibi kobi’lerin ihtiyaç duyabileceği tüm çözümler bankaların vermiş olduğu esnaf paketlerinde yer almakta.

  Kobi Kredisi Ne Kadar Sürede Değerlendirilir?

  Kobi kredisi tüm bilgilerin tam olması durumunda en kısa sürede sonuçlanabilir. Zaten çalıştığınız bir banka varsa bilgileriniz direkt olarak doğrulanabildiği için bir gün içinde olumlu ya da olumsuz yanıt almanız mümkün. Diğer bankalar ise kullanım alanınıza bakılırsa ortalama 1 hafta içinde kesin dönüş yapmakta. Değerlendirmenin sonunda ise tasdik alırsanız belgelerinizi teslim etmeniz ile birlikte kredi çekebilirsiniz.

  Kredi Garanti Fonu Nedir?

  Kredi garanti fonu, kredi için kafi bulunmayan, aynı zamanda teminatı da noksan olan işletmelerin gereksinimlerini karşılamak adına kobi’lere bankalar özelinde kefil olan kamu destekli bir yöntem. Kefalet sayesinde bankalar kredi verirken risk durumundan kurtulmuş olduğu için KGF hizmeti tercih edilen yöntemler içinde. KGF’nin kefil olduğu işletmelerden güvence riskine bakılırsa komisyon alınması söz mevzusu. Bu komisyon senelik yüzde 0,5 - %2 arasında değişiklik gösterir.