• YARIM ALTIN
  1.743,00
  % -0,55
 • AMERIKAN DOLARI
  9,4922
  % -0,49
 • € EURO
  11,0458
  % -0,30
 • £ POUND
  13,0890
  % -0,49
 • ¥ YUAN
  1,4873
  % -0,46
 • РУБ RUBLE
  0,1349
  % -1,79
 • BITCOIN/TL
  557860,517
  % -6,53
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

 • İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Kobi Kredisi

Kredi tutarı 500'den büyük olmalı

Tavsiye Ettiğimiz İhtiyaç Kredileri
Detay
Tutar
Vade
 • Aylık Taksit: 1.198,26TL
 • Faiz: %1.76
 • Toplam Tutar: 43.287,00TL
Devam Et
Detay
Tutar
Vade
 • Aylık Taksit: 1.244,54TL
 • Faiz: %1.96
 • Toplam Tutar: 44.953,00TL
Devam Et
Detay
Tutar
Vade
 • Aylık Taksit: 1.177,74TL
 • Faiz: %1.67
 • Toplam Tutar: 42.548,00TL
Devam Et
Detay
Tutar
Vade
 • Aylık Taksit: 1.137,29TL
 • Faiz: %1.49
 • Toplam Tutar: 41.092,00TL
Devam Et

İhtiyaç Kredisi Hesaplama

İhtiyaç kredisi hesaplama işlemi yapmadan önce çekmek istediğiniz kredi tutarını bilmeniz gerekiyor. Bütçe dostu ihtiyaç kredisini bulmak için, çekmek istediğiniz tutar üzerinden aylık taksit miktarını da göz önünde bulundurarak hesaplama yapmanız gerekiyor. Bireysel ihtiyaç kredisinde en fazla 36 ay olarak vade belirlenmiştir. Çekmek istediğiniz kredi tutarını en fazla 3 yıl yani 36 ay vade ile ödeme yapabilirsiniz.


Vade belirlerken sizi zorlamayacak, hızlı bitirebileceğiniz süreyi ve ödemelerinizi göz önünde tutmanız gerekir. Vade süresi uzadıkça toplam geri ödeme miktarı daha çok olacaktır. Vadeyi, cebinizi zorlamayacak maksimum aylık ödeme tutarınıza göre belirlemenizde yarar var.


İstediğiniz ihtiyaç kredisi vade ve tutarını belirlediyseniz faiz hesaplama işlemini yapabilirsiniz. Ayrıca hesaplamayı bankaların kendi internet siteleri üzerinden yapabileceğiniz gibi Bankakredihesaplama.com’un ihtiyaç kredisi hesaplama aracı üzerinden de yapabilirsiniz. Hesaplamanızı sitemizden yaparak, çekmek dilediğiniz kredi tutarı ve vadeye göre tek seferde hesaplama yaparak 10’dan fazla bankanın teklifini tek ekranda görüntüleyebilir, karşılaştırma olanağına erişebilirsiniz.


Bireysel ihtiyaç kredisi hesaplama aracını kullanırken dosya masrafı, kredi tutarının binde 5 olması gerektiğini de unutmamanız gerekir. Bazı özel kredi ürünlerinde yada bankaların kredi kampanyalarında dosya masrafları alınmayabilir. Sıfır dosya harcaması uygulaması tamamen kredi veren bankanın inisiyatifindedir. İhtiyaç kredisi hesaplama işleminde belirttiğimiz bütün bu konuları göz önünde bulundurarak düşük faizli ihtiyaç kredisi seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Hesaplanır?

İhtiyaç kredisi hesaplama, kredi tutarı ve vade bilgileri girilerek yapılır. Kalan anapara ile faiz oranı çarpılarak ödenmesi gereken faiz tutarı belli olur. Taksit ödemesinin anaparası, kalan anapara tutarından çıkarılır. Bu işlem kredinin anapara tutarı sıfır olana kadar devam eder. Bunun sonucunda aylık taksit ödemeleri sabit yapılarak kredi ödeme planı oluşturulur. Kredi ödemelerinde her taksitte daha az faiz ödenir. Çünkü kalan anapara tutarı her ödemeden sonrasında düşer.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranları her bankada farklılık gösterir. Bankalar, hem ülkedeki genel ekonomik vaziyet hem de kendi kaynakaları ve hedeflerine bakılırsa her kredi türü için ayrı ayrı faiz oranı belirler. Belli dönemlerde faiz düşürülebilir ya da faiz yükseltme yapabilirler. Bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranları, Merkez Bankası kararlarına göre belirlenmektedir. Merkez Bankasının belirlediği oranlara nazaran bankalar da kendi faiz oranlarını belirlerler. Bankalar, Merkez Bankası’nın açıkladığı alt ve üst (faiz oranı) sınırlarına göre faiz oranlarını belirlerken rahattırlar. Bireysel kredi faizleri, her bankada ve üründe farklılık gösterebilir. Ayrıca bankalar, online başvurular ve şubeden başvurular için de değişken faiz oranları belirleyebilir. En uygun kredi hesaplaması için ihtiyaç kredisi hesaplama aracımızı kullanabilir ve bankaların sunduğu ihtiyaç kredisi faiz oranlarını inceleyebilirsiniz.

Tüketici Kredisi Çekmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bireysel ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparak en uygun kredi seçeneğine karar verdiyseniz sırada başvuru adımı var. İhtiyaç kredisi başvurusu yaparken başvuru sahibinde aranan şartlara, kredinin koşullarına, talep edilecek olan belgelere ve imzalanması ihtiyaç gereken evraklara dikkat etmek gerekiyor. Bu hem başvurunuzun boşa düşmesini önler hemde bununla birlikte sonradan sıkıntı yaşamamanızı sağlar.


İhttiyaç kredisi başvurusu için öncelikle kanunen 18 yaşında olmanız gerekmektedir. Doğrusu reşit olmadan yapacağınız ihtiyaç kredisi başvurusu onaylanmayacaktır. Ek olarak gelirinizi belgeleyemediğiniz ve sigortanızın olmadığı durumlarda da başvurunuz onaylanmayacaktır.


Kredi belirlerken dikkat etmeniz gereken en önemli husus kredi faiz oranı. Faiz oranı ne kadar fazla olursa ödeyeceğiniz toplam geri ödeme tutarı da o denli fazla olur. Faiz oranının yanı sıra dosya masrafı, tahsis ücreti, sigorta gibi ek ücretler de kredinin toplam tutarına tesir edeceğinden genel bir değerlendirme yapmak adına kredi maliyet oranına bakabilirsiniz.


Bankakredihesaplama.com’dan kredi hesaplaması yaparak en düşük faizli kredi veren bankaları bulabilir ve en düşük faizli krediye online başvuruda bulunabilirsiniz.

Kimler Bireysel İhtiyaç Kredisi Çekebilir?

Bireysel ihtiyaç kredisi çekebilmek için gereken bazı hususlar var. Bunların en başlangıcında 18 yaşında olmak geliyor. Bankalardan kredi alabilmek için reşit olmanız gerekiyor. Başka bir şart olarak gelirinizi belgelendirmeniz gerekiyor. Eğer belgelenebilir geliriniz yoksa kredi başvurunuz onaylanmaz. Sigorta girişiniz olması gereklidir ve bunun en az 3 aylık olması lazım. Sigorta girişiniz en az 3 ay önce yapılması gerekli ve devam ediyor olması lazım. Bazı bankalar 6 ay gibi bir süre isteyebilirler. Eğer bu şartları karşılıyorsanız, banka kredi notunuza bakacaktır. Kredi notu, kredi başvurularındaki en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Bankaların farklı kredi notu değerlendirmesi olsa da kredi notunuz ne kadar yüksek olursa başvurunuzun onaylanma ihtimali de o kadar yüksek olacaktır.

En Fazla Ne kadar İhtiyaç Kredisi Çekilir?

Bankalardan çekilebilecek kredi üst limiti her bankada farklılık gösterir. Bankaların ihtiyaç kredisi üst limitlerine Bankakredihesaplama.com’dan kolayca ulaşabilirsiniz. Kredi üst limitini öğrenmek istediğiniz bankanın sayfasını ziyaret ederek hem üst limiti hem de farklı vade ve tutar aralıklarına göre sunulan güncel faiz oranlarını öğrenebilirsiniz.


Bireysel olarak çekebileceğiniz en fazla kredi miktarı ise gelirinize göre değişebilir. Yasalara göre, aylık taksit ödemelerinizin toplam tutarı, hane gelirinin yüzde 50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir..

Geri Ödenecek Taksitler Vadeye Göre Değişiyor mu?

İhtiyaç kredisi, bankadan aldığınız borç tutarının, krediyi alırken seçmiş olduğunuz vade süresince eşit taksitlerle ya da bankanın sunduğu farklı taksitlendirme imkanlarıyla geri ödenmesi anlamına gelir. İhtiyaç kredisi diğer kredilere bakılırsa nispeten daha düşük tutarlı ve daha kısa vadeli olduğundan genellikle eşit taksitler halinde ödenmektedir. Toplam borcunuz eşit şekilde belli bir vadeye bölündüğünden vade uzadıkça veya kısaldıkça ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı da değişikliğe uğrar. Kredinizi ne kadar kısa vade ile çekerseniz o denli yüksek tutarlı aylık taksitler ödersiniz ancak kısa vadeli kredi çekmenin avantajı daha azca faiz ödemek olacaktır.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Bankaların güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları sürekli olarak değişmektedir. En uygun ihtiyaç kredisine başvurmak için Bankakredihesaplama.com’dan kredi hesaplaması yapabilir ve bankaların en güncel faiz oranlarını öğrenebilirsiniz.

Bireysel İhtiyaç Kredisi Şartları ve Belgeleri Nelerdir?

İhtiyaç kredisi başvuru yaparken aranan en temel şartlar içinde 18 yaşından büyük olmak, belgelenibilir gelire sahip olmak, sigortalı çalışan olmak ve kredi notunun risksiz grupta yer alması var. Krediniz ön onay sürecinden geçtikten sonra ise sıra bankaya belge ibraz etmeye geliyor. Bankalara ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız aşağıdaki şu belgeleri ibraz etmeniz gerekir:


Kimlik Belgesi: Nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet ibraz etmeniz gerekir.


İkamet Adresi için Belge: Muhtarlıktan alınan ikametgah veya başvuruyu yapan kişinin adına düzenlenmiş herhangi bir fatura ibraz edebilirsiniz.


Gelir Belgesi: Maaş bordrosu yada imzalı mühürlü maaş yazısı, serbest meslek sahipleri için ticaret sicil gazetesi, vergi levhası ve bilanço tablosu, emekliler için ise emekli maaşı hesabının cüzdanı gerekmektedir. Kira geliriniz ile ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmak istiyorsanız; tapu, kira sözleşmesi ve kiranın hesabınıza yattığına dair hesap hareketlerini gösteren evrak ibraz etmeniz gerekir.


İhtiyaç kredisi başvurusu yaptığınız bankanın ilgili şubesi, eğer gerekirse sizden kefil de isteyebilir. Kefil istemek veya istememek, krediyi onaylayacak olan banka şubesinin yetkisindedir. Ayrıca bankalar, sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmet döküm belgesini ibarz etmenizi isteyebilirler.


Ayrıca, tüketici kredisi başvurusu esnasında bankalar sizden hayat sigortası yaptırmanızı da isteyebilirler. Genellikle yüksek tutarlı kredilerde bir şart olarak öne sürülür, minik tutarlara sahip kredi başvurularında göz ardı edilebilir. Hayat sigortanızı ister bankadan, ister dışarıdan kendiniz yapmış olabilirsiniz. En iyi kredi ürününü bulmak için Bankakredihesaplama.com'dan hızlı ve güvenle kredi sorgulaması yapabilirsiniz.

Bireysel İhtiyaç Kredisinden Cayma Hakkınız Var mı?

İhtiyaç kredisi onaylanıp çektikten sonra krediyi iptal etmek isterseniz kredi cayma hakkınızdan yararlanabilirsiniz.


Kredi cayma hakkı, sözleşmesi imzalanmış olup işleme konmuş olsada kredi taleplerinin iptal edilebilmesi için tanınan bir hak. Cayma hakkından yararlanabilmek için sözleşmeyi imzaladıktan sonrasında size tanınmış olan 14 günlük bir süre var. 14 gün içinde bu hakkı kullanarak herhangi bir ücret ödemeden kredinizi iptal edebilirsiniz. Cayma talebinde bulunduğunuzda 30 gün içinde aldığınız kredi miktarını ve o güne kadar işleyen faizi bankaya ödemeniz gereklidir. 14 günlük süre geçerse bile kredinizi iptal etmek istiyorsanız borcun kalan tüm miktarı ödeyerek kredinizi kapatabilirsiniz fakat böyle bir durumda erken kapama cezası ödemeniz gerekebileceğini de unutmayın.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Kapatılır?

İhtiyaç kredinizi vade süresinden önce kapatmak istiyorsanız bankanızın mobil şubesini kullanarak ya da direkt banka ile iletişime geçerek kredinizi kapatabilirsiniz. İhtiyaç kredisinde erken kapama cezası olmadığından kredinizi vade süresi bitmeden kapatmak istediğinizde bir ceza ödemezsizsiniz.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Kişilerin kısa süreli nakit ihtiyaçlarını karşılamak için katılım bankalarının sunmuş olduğu ihtiyaç kredisi gibi benzeri yöntem ihtiyaç finansmanı olarak söyleniyor. Türkiye Finans, Vakıf Katılım, Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Ziraat Katılım gibi katılım bankaları müşterilerine ihtiyaç finansmanı olanağını sunmaktadır. Bunlara ek olarak altını çizmeliyiz ki ihtiyaç finansmanı çoğu katılım bankasında direkt nakit olarak tüketiciye verilmiyor. Anlaşmalı iş yerlerinden meydana getirilen alışverişlere ya da fatura ibrazına karşılık bu finansman müşterilere kullandırılıyor.


İhtiyaç finansmanı için aşağıdaki şartların karşılanması gerekiyor:


 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • Kredi notunun yüksek olması
 • Gelirin resmi bir halde beyan edilmesi
 • İpotekle finansman alınacaksa evlilik varsa eşin rızasının olması
 • İhtiyaç Kredisi Çekerken Kefil Gerekir mi?

  İhtiyaç kredisinde kefil, yalnız bankanın talep etmesi durumunda olur. Eğer banka sizin kredi notunuzdan emin olmazsa kredi kullandırım şartı olarak kefil isteyebilir. Böyle bir durumda hem kredi notu yüksek aynı zamanda belgelenebilir geliri olan bir kefil göstermeniz gerekebilir. Kefil, krediyi çeken kişi ile aynı sorumluluğun altına girdiğinde kefillik durumlarında karşılıklı güvene mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor.

  Anında İhtiyaç Kredisi Çekilebilir mi?

  Bankaların sunduğu anında kredi ürünleri ile başvurduğunuz anda çekmek istediğiniz meblağ hesabınıza aktarılabilir. Anında kredi ürünleri genellikle bankaların kendi müşterilerine sunmuş olduğu bir üründür. Banka, müşterisi ile ilgili lüzumlu bilgilere haiz olduğundan müracaat sürecine gerek kalmaz. Anında kredi ile belge ibraz etmeden kredi almak mümkün olsa da düşük tutarlı acil nakit ihtiyaçları için de kullanılabilir. Üst limit bankadan bankaya farklılık gösterse de yaklaşık olarak 3.000 TL civarındadır.

  Ödeme Taksit Süresi Gecikirse Yaptırımı Ne Olur?

  Kredi borcunuzu ödemeyi geciktirdiğinizde borcunuza gecikme faizi işler. Ayrıca tüm gecikmeler için tüketiciye tanınan toplam süre 90 gündür. 90 günlük gecikme süresi geçilirse hakkınızda yasal takip işlemi başlatılır. Yasal takip kara listeye girmenize sebep olurken mahkeme sonucuna bakılırsa maaşınızın dörtte birine el konulabilir.

  Çalışmayanlar İhtiyaç Kredisi Çekebilir mi?

  Kredi çekebilmek için en temel şartlardan biri gelirin belgelenebilir olması. Bu sebeple çalışmayanların ya da çalıştığı halde gelirini ispatlayamayanların kredi çekmesi bir yıl haricinde mümkün değil. Çalışmayanların kredi çekebilmesini sağlayacak tek seçenek ipotekli kredi. Bankaya ipotek olarak gösterebileceğiniz bir malınızın olması gereklidir. Bu şekilde kredi almanız mümkün olsa da ihmal etmeyin ki borcunuzu ödeyemezseniz ipotek ettirdiğiniz malınıza banka tarafından el konulacaktır.

  Ev Hanımları İhtiyaç Kredisi Çekebilir mi?

  Ev hanımları eğer gelir elde ettiğine dair belge ibraz edemiyorsa bankalardan kredi alamazlar. Bir yakınından kalan maaş, kira getirisi gibi gelirler belgelenebilir gelir statüsünde olduğundan bu tarz bir gelire sahip olan ev hanımları kredi çekebilir. Öte yandan bir önceki konuda belirttiğimiz şeklinde bankaya ipotek olarak gösterilebilecek bir gayrimenkul var ise, ipotekli kredi de çekilebilir.

  İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin Yaş Sınırı Var mı?

  İhtiyaç kredisi çekebilmek için alt yaş ve üst yaş sınırı vardır. Alt yaş sınırı tüm bankalar için aynıdır. Yasalar gereği 18 yaşından ufak olanlar kredi kullanamasa da bazı bankalar 21 yaşından az olan kişilerede kredi vermeyebiliyor. Üst yaş sınırı ise bankadan bankaya değişim gösteriyor ve yasal bir zorunluluk taşımıyor.

  Kredi Notunuz Kaç Olmalı?

  İhtiyaç kredisi alabilmek için kredi notunun yüksek olması şarttır. Bankaların ödemeler konusunda güvence olarak gördüğü kredi notu, daha önceden aldığınız kredilerin veya kredi kartı borçlarının ne kadar düzenli ödendiğini gösteren bir referanstır. İhtiyac kredisi başvurularında, kredi skoru 1500-1900 arasında olan kişiler rahatça kredi çekebilir. 1100-1499 kredi notunda kalan kişiler azca riskli görülürken, 1099 altında notu olanların kredi alabilme mümkünlığı oldukca düşük. Kredi notu 0 olanların ise kredi başvurusu ne olursa olsun onaylanmıyor. Kredi notu aralıklarının tam açılımları ise şöyle:


 • 0-699 - En Riskli
 • 700-1099 - Orta Riskli
 • 1100-1499 - Az Riskli
 • 1500-1699 - İyi
 • 1700-1900 - Çok İyi
 • İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Ne Kadar?

  Dosya masrafı, bankaların kredi verirken aldığı ek ücretlerinden biridir. Kredi dosya masrafı, çekilen kredinin en fazla binde 5’i kadar olabilir. Bankalar dönemsel dosya masrafsız ihtiyaç kredisi kampanyası sunabilir. Tüketici eğer isterse, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak dosya masrafının iadesini isteyebilir.

  İhtiyaç Kredisi Başvurunuz Neden Onaylanmaz?

  Müşteriler için ihtiyaç kredisi başvurusu, nakit para zorluğunda akla gelen ilk çözüm. Özellikle internet üzerinde sürekli yapılan hesaplamalar ve online kredi başvuruları, kredinin onaylanmamasına sebep oluyor. Başvurunuzdan 21 gün sonra yine denemenizi tavsiye ederiz. Nakit paraya ihtiyacınız olduğunda tüketici kredisine başvurabilirsiniz. Düşük oranlar ve dilediğiniz banka üzerinden faiz oranlarını karşılaştırarak en avantajlı seçeneğe kolayca ulaşabilirsiniz. sadece tüketici kredisine başvurabilmeniz için bazı temel unsurlar var. Kredinizin onaylanması için bu temel şartlara sahip olmanız gerekir. Kredi notunuza göre ihtiyaç (tüketici) kredisi kullanabilirsiniz. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa kredi başvurunuzun bankalar tarafından onaylanma ihtimali de o denli yüksek olacaktır.


  Kredi puanınızın düşük olması sebebiyle bankalar tarafından olumsuz yanıt alıyor olabilirsiniz. Bu durumda kredi puanınızın az mı yoksa çok mu olduğunu; geçmişe bakılarak kredi ve kredi kartı ödemelerinize, mevcut borcunuz ve gelir durumunuza göre tahmin edebilirsiniz. Başka bir yol ise doğrudan ilgili bankadan puanınızı öğrenmek olacaktır. En avantajlı ihtiyaç kredisini bulabilmek için Bankakredihesaplama.com'dan ihtiyaç kredisi hesaplaması yapabilirsiniz.

  İhtiyaç Kredisinde KKDF ve BSMV Nedir?

  İhtiyaç kredisi araştırması yaparken gördüğünüz ve bireysel kredi maliyet kalemleri içinde yer alan KKDF, “Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu” demektir. İhtiyaç kredilerinde faiz oranı üzerinden hesaplanır ve yüzde 15’lik karşılık tüketiciden kesilerek (banka tarafınca) hazineye aktarılır. BSMV ise Banka Sigorta Muameleleri Vergisi anlamına gelir. Uygulanan faizin yüzde 5’i oranında banka tarafından tüketiciden kesilir ve maliyeye aktarılır. Tüzel kişilerin yaptığı kredi başvurusunda KKDF dahil edilmesede BSMV için bu yönde bir uygulama mümkün değildir.

  İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

  İhtiyaç kredisi başvurusu yaparken, bankalar ödemeler için bazı şartlar ister. Sahip olduğunuz mülk üzerinden ipotek yaparak kredi çekme işlemlerinize ipotekli kredi denir. Kredi çekme işlemi sırasında ipoteklenen mallar, kredi ödemelerinin bitmesinden sonra kaldırılır. İpotekli kredi, özellikle yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi ihtiyacı olan kişiler için onaylanma ihtimalini yükseltir.

  Erken İhtiyaç Kredisi Kapatma Cezası ve İndirimi

  İhtiyaç kredisi oranları ödediğiniz aylık taksit ve toplam ödeme tutarını belirler. Ödemelerin her ay belirlenen tarihte yapılması şarttır. Ödemeleriniz devam ederken toplu kapama işlemi yapabilirsiniz. Böyle bir durumda bankanın sunduğu olanaklar dahilinde erken ödeme indirimi mümkün olabilir. Bankalar ihtiyaç kredisi faiz oranları üzerinden aylık ödemeniz gereken miktarı ve toplamda faizlerle beraber ne kadar ödeyeceğinizi size sunar. Bunun sonucunda da her ay faizli tutar üzerinden ödeme gerçekleştirirsiniz. Erken ödemelerde ise kalan ayların faiz oranları azaltılarak, kalan ana para üzerinden ödeme yapabilirsiniz. Bu durumda da aslına bakarsak banka size ekstra bir indirim yapmaz, bir tek toplu ödenecek kalan paradan faiz almaz.